Світлодіодна стрічка
Останнім часом одним із найпопулярніших джерел світла при організації освітлення та підсвічування стала світлодіодна стрічка. У цій статті ми розглянемо якими бувають різновиди ЛЄД стрічки. Крім того, ознайомимося з правильним її живленням електричним струмом.
Отже, світлодіодна стрічка це, по суті, гнучка друкована плата. У неї є сховані в тілі стрічки струмопровідні доріжки, світлодіоди зовнішнього монтажу та резистори, що обмежують електричний струм.
Застосовуються SMD (surface mount device-елемент поверхневого монтажу) світлодіоди невеликих розмірів та потужності. Це:
SMD-3528 — 3,5 мм х 2,8 мм — 0,11 Вт;
SMD-5050 – 5мм Х 5мм – 0,3 Вт;
SMD-5630 — 5,6 мм Х 3 мм — 0,5 Вт;
SMD-5730 — 5,7 мм Х3 мм — 0,5 Вт.
Самі ж світлодіодні стрічки випускаються та продаються на бобінах. Довжина бобіни найчастіше 5 м.п. На кожній упаковці нанесено маркування з її параметрами. Це: довжина, ширина, напруга живлення, потужність, яскравість, колірна температура, кількість діодів на метр.
Найчастіше світлодіодні стрічки розраховані на роботу при напрузі живлення 12 вольт. Розглянемо її докладніше. Стрічка розбивається на групи, кожна з яких містить по три світлодіоди та один струмообмежуючий резистор. Цей модуль живиться напругою 12 вольт. На стрічці завдовжки 5 м.п. міститься багато таких груп, і всі вони з’єднані паралельно.
За необхідності стрічку можна різати на шматки потрібного розміру. При цьому це можна робити лише у місцях, де є відповідні позначки. У місцях різу зображуються ножиці чи лінії.
Світлодіодна стрічка та її характеристики.
Стрічки випускають різної потужності та яскравості. Це залежить від кількості світлодіодів на ній. Показник густини буває 30; 54; 60; 84; 120; та більше світлодіодів на кожному метрі.
На упаковці міститься інформація:
Напруга живлення (буває 12; 24 та 48 V)
Потужність погонного метра стрічки (W)
Кількість світлодіодів на метр
Колірна температура світлового потоку (К)
Світловий потік (Lm)
Виходячи з інформації на упаковці та довжині вибраної стрічки потрібно підібрати блок живлення.
Допустимо ви вибрали стрічку з параметрами:
Світловий потік — 800 Lm;
Потужність — 12 W.
та ви визначилися, що вам потрібно 4 м.п. цієї стрічки. Розрахунок проводимо за простою формулою
P = p1 Х L
P = 12 w X 4 м.п. = 48 w.
Додаємо 30% потужності для забезпечення роботи драйвера у номінальному режимі. Адже відомо, що світлодіоди працюють довше за блоки живлення. У результаті маємо 48Х1,3=62,4 W. При виборі БП значення потужності блоку живлення вибирається більше 62 Ватт.