CRI

CRI або Ra. Що це?

Індекс передачі кольору, або коефіцієнт передачі кольору (CRI або Ra) — це показник наскільки джерело випромінювання світла здатний вірно відображати всі відтінки кольорів предметів, що освітлюються штучним випромінювачем світла. Цей показник порівнюється з джерелом ідеального спектра світла. Ідеальним прийнято вважати природне джерело денного сонячного світла або штучний електричний з Ra = 100. Індекс (коефіцієнт) Ra може бути в діапазоні від 1 до 100. Чим вище число індексу, тим краще.

CRI порівняння.

CRI . Історія.

У 1948 році денне світло було описане та прийняте в якості ідеального джерела освітлення для отримання природного відтворення кольорів, тому що воно відображає максимальну гаму кольорів, і дозволяє розрізняти всі відтінки оточуючих нас предметів які при цьому виглядають природними.

Міжнародна комісія з освітлення (CIE) створила комітет з вивчення цієї проблематики. Було прийнято рішення використовувати метод, яким не потрібен вимір спектра випромінювання. Було вирішено, що вісім зразків різних базових відтінків будуть по черзі освітлюватися двома (один з них еталонний) освітлювальними приладами для їх порівняння.

У 1931 році CIE ввів першу узгоджену систему колориметрии. Вона заснована на триколірній природі зорового сприйняття людини. Саме на цій системі визначення кольорів заснований CRI. Сам термін CRI з’явився 60-70-х роках ХХ століття.

CRI методика

 Система порівняння використовувалася для аналізу джерел випромінювання з безперервним спектром. При цьому індекс передачі кольору повинен бути вище 90.

CIE вирішив використовувати як еталон чорне тіло з колірною температурою не менше 5000 K. Це було необхідно, щоб відійти від проблеми порівняння джерел світла з різними колірними температурами (CCT). Таким є джерело світла D (денне світло). Це представило безперервний діапазон колірних температур.

Систему аналізу випромінювання намагалися покращувати. Так у 2010 році була впроваджена методика CQS (Color Quality Scale). Але вона не брала до уваги тон і насиченість об’єктів і тому не прижилася.

Пізніше, влітку 2015 розробили стандарт ТМ 30 15. Він відрізнявся тим, що оцінка відбувалася не тільки за стандартними шаблонами, а й з предметів, що оточують людей в повсякденному житті.

 

CRI

 Для визначення коефіцієнта передачі кольору будь-якого джерела світла перевіряються на відповідність до 8 або 14 (шість додаткових, але вони не враховуються для визначення індексу кольору) стандартних кольорів, які знаходяться в каталозі DIN 6169.

Розрахунок здійснюється за методикою СIE. У підсумку виходять чисельні значення відхилень кольорів випромінювання від еталонних. Чим вище число оцінки, тим краще характеристика випромінювання джерела світла, тим ближче його спектр до еталонного сонячного світла, який прийнятий за 100 (Ra = 100). Світильники, світлодіоди і лампи з індексом Ra = 90-100 вважаються ідеальними. Чим нижче показник, тим гірше. Для повсякденного освітлення в офісі або виробництві нормальним прийнято не менш ніж Ra = 80.

Світильники з високим показником CRI можна вибрати тут

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.