TLCI, SSI

TLCI, SSI- що це таке?

Ця стаття про проблеми, які було виявлені під час освітленні світлодіодами при виконанні кіно та фотозйомки.

Проблеми LED освітлення при КІНО-ТБ виробництві.

TLCI, SSI- що цеСвітлодіодне освітлення активно увійшло в наше життя. Його переваги давно відомі і активно використовуються споживачами. Але при спробі використання світлодіодних світильників та прожекторів при зйомках кіно та телепередач, зіштовхнулися з проблемою. Виявилося, що матриці кіно, теле, фотокамер і навіть фото-кіноплівка, «бачать» світ по іншому. Не так, як ми з вами.

photome вебОдна з основних проблем знаходится в тому, що світлодіоди живляться струмом високої частоти. Ми цього не помічаємо. Проте людське око має інерцію. Але матриці цифрових кіно-фото-телекамер працюють під управлінням вбудованих процесорів. Причому на різних частотах. Через неузгодження стали не співпадати спектри світлодіодних світильників і прожекторів з розрахунковими смугами цифрових датчиків приймачів відеосигналу. Крім того світлодіодне освітлення має спектральні «піки» і створює нові проблемні завдання для камер, що інтерпретують цей спектр.

В результаті під час запису і зйомці було виявлено суттєву різницю в кольорах і відтінках між об’єктами, що знімаються і результатом їх відображення на моніторах і екранах. Академія кіномистецтв не могла миритися з таким неподобством і провела ряд досліджень і випробувань.

Який є вихід?

Індекс TLCI має 24 кольори.З’ясувалося, що для визначення кольору випромінювання світильниками одного CRI недостатньо. Так як CRI Ra показує тільки наскільки світло відображає відповідність освітлення з сприйняттям людини кольорів.

Технічним Комітетом Європейського телемовного союзу була розроблена інша методика визначення для нового показника. Назвали його TLCI (Television Lighting Consistency Index)

 Вимірювання індексу TLCI докладно описано методикою оцінки кольорометричних показників освітлювального обладнання EBU Tech 3355, прийнятої в 2012 році. Пізніше її доповнили і змінили з урахуванням розрахунку коефіцієнта узгодження кіно і телевізійного освітлювального обладнання TLMF-2013.

TLCI в деякому підході схожа з CRI. Він також використовує вибірку кольорів і виробляє кількісну оцінку в межах від 1 до 100 (чим вище, тим краще). Головна відмінність, в порівнянні з 8 кольорами зразків CRI, TLCI має 24 зразка відтінків. ІTLCI має 24 кольори. особливо важливими є відтінки шкіри людини. Чому пріоритет відданий саме їм? Тому, що глядач в першу чергу зверне увагу на неприродний колір обличчя. І йому байдуже, що спорткар не такий червоний, ніж в реальності, але колір шкіри повинен бути максимально правильним. Варто звернути увагу, що навіть при високих показниках CRI  відтінки шкіри можуть відображатися в камерах спотвореними.

Ця методика народилася в Європі, так як ТКЕТС знаходиться в Женеві. У США, в Голлівуді в 2018 році Академія кінематографічних мистецтв і наук розробила альтернативну методику визначення Індексу Спектральної Схожісті (SSI, Spectral Similarity Index). Головним чином він фокусується на проблемах твердотільного освітлення, наприклад, LED. Цим показником в майбутньому хочуть замінити і CRI і TLCI. Але поки все користуються європейської методикою.

Діоди, відповідні високим нормам CRI і TLCI доступні в Україні. Ми із задоволенням зробимо світильники з ними для Вас!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *